Nominerade hästar till Årets Lipizzaner 2007

Styrelsen har i år utsett tre kandidater till utmärkelsen Årets Lipizzaner 2007; ett sto, en hingst och en valack.
Priset har delats ut sedan 1980, då landets förste avelsgodkände lipizzanerhingst 2 (5451) Neapolitano XVII-2 tilldelades priset. Sedan dess har många fina och duktiga hästar passerat revy, förra året gick det till avelsstoet 120 Favory Pici.

Aktuellt!
Nu är röstningen av Årets Lipizzaner 2007 färdig och styrelsen håller på och sammanställer resultatet.
Priset delas ut på SLF's årsmöte på Grevagården, Skövde den 5 april 2008.

Nominerade hästar 2007:

181 Favory Titania  
Stoet 181 Favory Titania föddes 1997 som ett mycket efterlängtat stoföl hos Kristina Thorstensson i Knislinge (även nuvarande ägare). Mamman Cinkos var nämligen det sista kända stoet ur stofamiljen 555 Generale. Titania växte upp, betäcktes och fick ett hingstföl efter 21 Siglavy Capriola Convoj (Siglavy Capriola Titus) och två föl med den danska hingsten Pluto VIII Roma (Pluto Romero & Pluto Athena). Titania visades i år på föreningens utställning i Näsbyholm och stambokfördes där med nummer 181. Hon är nu betäckt och dräktig med hingsten 17 Pluto Ramon. Vi håller tummarna för att aveln fortsätter med Titania och så småningom även med dottern Athena, då de för närvarande är de enda, nu levande ston, som kan föra den unika stofamiljen vidare.

Text: Lis Landeman
 


Foto: Christoffer Lindström
22 Maestoso Romida  
Hingsten 22 Maestoso Romida är uppfödd på statsstuteriet Piber i Österrike 1998 och importerades som 1-åring av Ewa och Bengt Signahl i Gamleby. Nuvarande ägare är Lis Landeman, Filipstad. Maestoso Romida har gjort ett omfattande bruksprov, både kört och ridet, och är AB-premierad med 40 p. Han har under de tre senaste åren varit den flitigast använda hingsten i svensk lipizzaneravel. I år är hela 15 ston betäckta och Romida är därmed en starkt bidragande orsak till att betäckningssiffrorna skjutit i höjden de senaste åren. Han rids och tränas på Markebäcks Gård utanför Askersund och visas varje vår upp på deras hingstshow. Romida har gett flera bra avkommor med mycket fin exteriör. På årets utställning i Näsbyholm blev fölet Maestoso Miramiz reserv BIS med 49 poäng och som totaltrea placerades det 1-åriga stoet Maestoso Aglaia.

Text: Lis Landeman
 


Foto: Christoffer Lindström
Neapolitano Cilvano  
Valacken Neapolitano Cilvano föddes 1998 i Broby hos Kristina Thorstensson och är en av de sista avkommorna till levad-hingsten 11 Neapolitano Perletta. Mamma till Cilvano är Cinkos (se ovan). Cilvano ägs fortfarande av Kristina men har under många år varit utlånad till Toini Pettersson i Eskilstuna. Toini har under dessa år utbildat Cilvano föredömligt till den häst han är idag, en mycket god representant för rasen. Cilvano har i år blivit en flitigt avfotograferad häst, då han fått stå modell för både tidningen Ridsport och Hästfocus vid clinics i centrerad ridning. Cilvano är en mycket mångsidig häst, vilket vi fick se på utställningen i Näsbyholm, då han förutom visning i valackklassen även deltog i trail, på lång tygel, i ”Pas de Deux” och i den avslutande kadriljen.

Text: Lis Landeman
 

Foto: Christoffer Lindström